CHEMSEX: NOVÝ AIDS!?

Tisková zpráva č. 0010519, Praha 10. 6. 2019

Česká pobočka mezinárodní organizace „Sestry Věčné Radosti“ spouští novou podpůrnou službu s názvem „SAFERChems.“ Ta je určena pro osoby, které potřebují pomoc s chemsexem. Fenómen Chemsex je aktuální téma, Sestry programem chtějí zároveň apelovat na instituce a organizace ohledně nutnosti pomáhat těm, kteří začnou pravidelně užívat návykové látky za účelem intenzivnějšího prožitku sexuálních aktivit.

Veškeré služby v programu SAFERChems jsou pro uživatele poskytovány zdarma a anonymně. Zájemcům o program nabízejí peer podporu a výměnu zkušeností, ochranné preventivní prostředky (kondomy, desinfekce, rukavice atd.) či pomoc s hledáním odborné služby/lékaře.

Průběh programu

Komunikace prostřednictvím e-mailu, facebook messengeru či jedinečná podpora prostřednictvím aplikace Whatsapp. „Po prvním kontaktu se klient rozhodne, co od nás bude chtít a my mu vysvětlíme, jak to bude probíhat.“ říká předseda spolku Michael Daniel Jettmar, který je i jedním z peer poradců,“

Dlužno dodat, že první kontakt bývá velmi často ve fázi pravidelného, několikaměsíčního užívání pervitinu, ghb, ketaminu nejen o víkendech a pravidelné účasti na chemsex parties. Takže u něj vzniká závislost na drogách v kombinaci s absolutní nechutí k sexu bez drog, riziko nákazy HIV nebo nějakou sexuálně přenosnou chorobou, duševní porucha jako deprese, strach, stihomam nebo komplexně toxická psychóza a další následky způsobené drogami.“

Dalšími aktivitami jsou: distribuce preventivních materiálů do míst kde začínají nebo se konají chemsex párty, vyhledávání a monitoring „scény“ on-line, realizace pracovní skupiny složené z odborníků, prezentace prostřednictvím workshopů, besed, seminářů, přednášek a dalších veřejných vystoupeních.

Chemsex data a stav v Česku

V ČR proběhla zatím jedna studie s tématikou Chemsex (2016, Jettmar, Procházka – Chemsex v Česku, Česká společnost AIDS pomoc), která cílila na komunitu osob žijících s HIV, Sestry chtějí na začátku června spustit online průzkum zaměřený na mapování stavu. Inspirace a zdroje informací pochází ze sdílení zkušeností na Evropském Chemsex Fóru 2018 v Berlíně, kde navázal předseda spolku klíčovou spolupráci s amsterdamskou organizací MAINLINE. Od října loňského roku běží ve zkušebním režimu web www.saferchems.cz a programem sdílení zkušeností prošlo již 17 uživatelů. Zodpovězeno bylo 324 dotazů a proběhla přednáška pro SANANIM a workshop na Erotickém veletrhu 2018. Téma jsme představili v rámci loňského festivalu Alt*Pride.

Projekt SAFERChems je podpůrnou službou pro uživatele a uživatelky chemsexu, případně jejich blízké. Program funguje formou peer poradenství a podpory (peer = sdílení zkušeností). Zároveň poskytujeme krizovou intervenci a zprostředkováváme kontakty na specializované instituce a zařízení. Veškeré aktivity projektu jsou poskytovány ZDARMA A ANONYMNĚ.

České Sestry Věčné Radosti, z. s. jsou oficiální odnoží mezinárodní organizace Sisters of Perpetual Indulgence, která vznikla na konci 80. let v San Francisku. Posláním Sester je prevence sexuálně přenosných chorob, boj proti stigmatizaci HIV pozitivních, LGBTQ+ témata a lidská práva. V ČR se členové a členky spolku věnují méně získávání financí, místo toho realizují chybějící péči uvnitř komunity (Chemsex, sexuální násilí, HIV testování atd.).

Odkazy, zdroje

www.saferchems.cz

www.hiv-komunita.cz/pruzkum-chemsex-po-cesku/

Kontakt:

Michael Jettmar (předseda spolku, manažer projektu)

GSM: +420 703 143 230 E: michael.jettmar@sestryvecneradosti.cz

Pomoc online!
×

Powered by WhatsApp Chat

× S čím ti můžeme pomoct?