27/07/2020

Souhlas a Ch

O ChemSexu mluvíme, když lidé berou drogy ke zvýšení sexuálního prožitku a odbourání zábran. Souvisí to s rozšířením on-line seznamek a aplikací, díky kterým je sex na drogách pro gaye a bisexuální muže přístupnější.

Předpokládá se, že to, že dorazíš na ChemSex party, znamená konsent, nebo-li souhlas s tím, co se tam bude dít. Tak tomu není. Domněnky ke konsentu nepatří. Jediná cesta, jak mít ohledně konsentu jasno, je verbální souhlas “ano” nebo “ok”. Nestačí, když vám partner neřekne “stop” nebo “ne”. “To, že souhlasíš přes aplikaci s tím, že se s někým sejdeš nebo že vstoupíš do sauny nebo na ChemSex party neznamená, že souhlasíš se vším, co s tebou  kdokoli jiný bude dělat. Podle zákona můžeš svůj názor změnit kdykoli.”

Přinášíme několik tipů, jak chránit sebe a ostatní na ChemSex party:

  • nikdy nepředpokládej – nevytvářej domněnky 
  • počítej s tím, že každý má právo ne/vyjádřit konsent 
  • svůj souhlas/konsent dávej vždy svobodně (bez ohledu na nátlak)
  • můžeš vždy změnit názor
  • buď si jistý
  • pokud se ti stane něco špatného, není to tvoje chyba
  • měj přehled o tom, kolik bereš
  • být v situaci, kde jsou ostatní potenciálně otevření sexuálním aktivitám NENÍ důvod předpokládat, že nemohou říct ne = nedat konsent/souhlas

Když spíš, jsi v bezvědomí nebo v podobném stavu, nemůžeš o sobě rozhodovat, ani vyjádřit konsent/souhlas. Cokoli s tebou kdokoli v tomto stavu dělá, se děje bez tvého souhlasu a je to protiprávní. 

Pokud si někdo vynucuje tvůj souhlas, nejde o svobodný souhlas z tvé strany. Takový souhlas může být neplatný. Není ok někoho využívat, protože je zrovna mimo, nejistý, zranitelný nebo nezkušený. Je to zločin.

To, že jsi s něčím začal, neznamená, že v tom musíš pokračovat. Pokud si to přestaneš užívat, můžeš říct “stop”. Je to tvoje tělo a ty rozhoduješ o tom, co se s ním stane.

Nespěchej s rozhodnutím, protože se cítíš pod tlakem, který si vytváříš sám nebo který na tebe vyvíjejí ostatní. Unáhlené rozhodnutí je sice konsent, ale můžeš mít dojem, že sis nestihl vše dobře rozmyslet. Stejně přistupuj ke konsentu ostatních, ujisti se, že si jsou jistí. Pokud váhají nebo jejich řeč těla napovídá, že se necítí dobře, znamená to, že nejsou rozhodnutí pokračovat. Ujisti se, že jsou všichni stejně naladění.

Neobviňuj se z toho, že tě někdo zneužil. Každý je sám zodpovědný za vlastní chování. Pokud si myslíš, že jsi byl sexuálně zneužitý, je důležité se svěřit, znát svá práva a získat pomoc, jakou potřebuješ. 

Je určitě fajn snažit se o rovnováhu v tom, kolik bereš, obzvlášť, když jsi v zátěžové situaci nebo když už jsi pod vlivem drog a/nebo alkoholu. Vždycky doporučujeme používat vlastní nádobíčko (jehly, lžičky s odměrkou atd.) při aplikaci a odměňováni dávky a aby někdo věděl, kde jsi s kdy se máš zase ozvat. 

Tipy a odkazy na závěr: 

  • Zjisti, co si rozděláváš, pokud ti někdo rozdělává, sleduj, o jaké množství se jedná. Pokud se ti to zdá moc, odmítni.
  • “Okno”: Někdy se stane, že se probudíš po party a nic si nepamatuješ. Pokud se ti to stane, můžeš vyhledat pomoc, obzvlášť, pokud máš dojem, že ses mohl vystavit nějakému riziku (HIV infekce nebo nekonsensuálnímu sexu).
Pomoc online!
×

Powered by WhatsApp Chat

× S čím ti můžeme pomoct?