26/05/2018

PRVNÍ POMOC

Do bezvědomí po géčku. Ne všechny formy spánku jsou stejné

Usnout g-spánkem po tom, co si dáte géčko, zní neškodně, ale co se skutečně děje, když k tomu dojde? A jak je to nebezpečné?

„Odpadnout“ může mít pro různé lidi různý význam: od usnutí po mnohahodinové party ke ztrátě vědomí nebo kolapsu. Někteří jako g-spánek dokonce označují i bezvědomí. Ale existuje zásadní rozdíl mezi spánkem, kolapsem a zástavou dýchání. Pokud někdo spí, bude ještě reagovat na nějaký bolestivý podnět, když s ním zatřeseme nebo když na něj promluvíme. Ale pokud je někdo v bezvědomí, nereaguje na žádný bolestivý podnět.

 

Tohle znamená „odpadnout“

Zástava dýchání znamená, že jsou určité části vašeho těla necitlivé, proto přestanete dýchat. Odpadnout po konzumaci GHB nebo GBL je srovnatelné s tím, když jste v bezvědomí v nemocnici potom, co vás uspí anesteziolog před operací. Nejprve se můžete cítit rozrušený nebo zmatený, nekontrolovaně se hýbat nebo dokonce můžete mít křeče. Stále ještě reagujete aspoň částečně na nějaké bolestivé podněty. Ale chvíli poté upadáte do bezvědomí a přestáváte reagovat na podněty. Jste jakoby pod narkózou. Z narkózy se většinou můžete vrátit nazpět a většinou se probudíte bez pomoci. Doba, kterou strávíte v bezvědomí, je různá, od několika minut až po šest hodin.

Je snadné se předávkovat GHB nebo GBL, protože není příliš velký rozdíl mezi dávkou, která má očekávaný účinek a mezi dávkou, která vede k předávkování. A když kombinujete GHB nebo GBL s tlumícími látkami, jako je alkohol nebo benzodiazepin, je tu velmi vysoké riziko předávkování.

 

Vypnutý mozek

GHB a GBL zvyšují množství neurotransmiteru GABA ve vašem mozku. Nízké nebo běžné množství způsobí, že se budete cítit ospalý, klidný. Můžete cítit méně nadšení nebo sebekontroly. GABA zpomaluje procesy v mozku. Nejprve jde o procesy jako je plánování a schopnost odhadnout situace. Vyšší dávky zpomalí pohyb, sluch nebo zrak. Velmi vysoké dávky mají negativní dopad na nervový systém a ovlivňují nejzákladnější funkce mozku, včetně regulace krevního tlaku, tělesné teploty nebo dýchání. To může způsobit dýchací potíže nebo srdeční arytmii nebo dokonce infarkt. Kromě toho je vaše tělo úplně ochablé. Pokud například ležíte na zádech, může vám zapadnout jazyk a můžete se udusit. Proto je důležité položit kohokoli, kdo odpadne, na stranu a do stabilizační polohy, abychom podpořili základní životní funkce. Ve zkratce, pokud někdo odpadne po GHB nebo GBL, je více méně pod narkózou bez jakýchkoli přístrojů sledujících životní funkce. Pravidelná konzumace GHB nebo GBL může vést k potížím s koncentrací a pamětí, pravděpodobně, protože mozek se otravuje kyslíkem, když odpadnete.

Více informací o GHB

Nehýbe se, co mám dělat?

Pokud někdo odpadne, pokuste se ho oživit pomocí těchto kroků. Pokud to nezabere, volejte 112.

Pokud reaguje a je při vědomí:

  • Mluvte s ním klidně a pozitivně.
  • Sledujte jeho srdeční tep a dýchání.
  • Pravidelně mu dávejte napít po malých dávkách džus nebo vodu.
  • Pokud zvracel, dejte mu jíst něco sladkého, jako je banán.

Pokud je zmatený, napůl při vědomí a reaguje jen omezeně:

  • Udržte ho při vědomí.
  • Silně mu tiskněte svaly na ramenou nebo nehty na rukou.
  • Sledujte jeho srdeční tep a dýchání.

Pokud je úplně v bezvědomí:

  • Položte ho na stranu do stabilizační polohy.
  • Průběžně sledujte jeho srdeční tep a dýchání.
  • Pokud se situace nelepší, volejte 112.
Pomoc online!
×

Powered by WhatsApp Chat

× S čím ti můžeme pomoct?