19/02/2021

PrEP všem

PrEP PRO VŠECHNY!

Tedy i pro ženy a trans*lidi, říkají SPI CZ.

Pouze jedna pilulka denně může pomoci chránit vás a lidi, které máte rádi, před přenosem viru HIV. PrEP garantuje vysokou spolehlivost při snižování rizika nákazy HIV, pokud je užíván podle pokynů. Zjištění, zda je PrEP pro vás to pravé, je stejně snadné jako telefonát nebo návštěva lékaře. V ČR je díky organizaci Česká společnost AIDS pomoc cenově dostupný, měsíční užívání vychází v tuto chvíli na částku okolo 900 – 1000 CZK.  PrEP vám předepíší specialisté v HIV centrech, nebo navštivte PrEP point ČSAP – více informací na webu www.chciprep.cz


PrEP JE ZKRATKA PREEXPOZIČNÍ PROFYLAXE.

jedná se o denní užívání pilulky pro prevenci nákazy virem HIV. Určená je pro HIV negativní jedince, kteří se chtějí před infekcí ochránit.  Léky užívají nejčastěji osoby žijící rizikový způsob života. Pokud je váš osobou žijící s HIV, užívá léčbu a má nulovou virovou nálož, nemusíte PrEP užívat. Lék Truvada je v současné době jediným lékem schváleným FDA používaným jako PrEP. Několik studií ukázalo, že PrEP může snížit riziko nakažení virem HIV, pokud je užíván předepsaným způsobem.

PrEP je vysoce účinný proti HIV, ale nechrání před jinými pohlavně přenosnými chorobami. Kombinace PrEP s kondomy poskytne další ochranu proti HIV a pohlavně přenosným chorobám. PrEP není vakcína proti HIV ani léčba HIV, i přes to se někdy můžete setkat s přirovnáním k očkování.

Víte, kolik je u nás trans* a nebinárních osob žijících s HIV? 

My také ne. Statistiky jsou totiž členěné jenom na “muže” a “ženy”. A o prevenci HIV u trans* lidí se u nás taky moc nemluví.  V prosinci jsme sledovali seminář PrEP in Europe webinar – PrEP and the trans community  na kterém mimo jiné zaznělo, že s nedostupností dat a podporou prevence HIV u trans* a nebinárních osob je to všude podobné.  Seminář už je dostupný online a určitě ho doporučujeme. 

Můžete se seznámit se závěry výzkumů, které se zaměřovaly na různé aspekty kolem PrEP a trans*. Konkrétně jde o mezinárodní srovnání dostupnosti tzv. pre-expoziční profylaxe, možné bariéry, kterým mohou čelit specificky trans* osoby a nebo o interakcích PrEP a hormonální terapie (a o tom, zda nějaké jsou). 

Závěry jsou ale jasné – potřebujeme víc výzkumů, které by se na toto téma zaměřovaly, data a samozřejmě také citlivé zdravotnické a sociální služby.   I proto si Sestry dávájí za úkol v letošním roce podporovat osvětu o PrEP mezi trans lidmi a ženami, které také nejsou běžnou “cílovou skupinou” této formy prevence. 


P.S. rozhodně doporučujeme thajskou kampaň PrEP in the city!

<iframe src=“https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FUNAIDS%2Fvideos%2F179956227106934%2F&show_text=false&width=560″ width=“560″ height=“314″ style=“border:none;overflow:hidden“ scrolling=“no“ frameborder=“0″ allowfullscreen=“true“ allow=“autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share“ allowFullScreen=“true“></iframe>

 

Pomoc online!
×

Powered by WhatsApp Chat

× S čím ti můžeme pomoct?