26/05/2018

Popers

Poppers je populární název pro různé alkyl nitrity (včetně isobutyl nitritu, butyl nitritu a amylnitritu). Isobutyl nitrit a butyl nitrit se prodávají jako speciální čistící prostředky na kůži, hlav u videorekordérů, atp., bývají přítomny také ve většině osvěžovačů vzduchu. Amyl nitrity se používají v některých lécích pro kardiaky, bývají součástí některých čichacích afrodiziak ze sexshopů.

Účinky

Poppers se užívají čicháním výparů přímo z lahvičky, účinek se dostavuje během pár sekund a obvykle trvá 1-2 minuty. Způsobují různé stavy jako euforii, sexuální touhu, malátnost, omámenost, bolesti hlavy, atp. Zapříčiňují také uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagina), proto je používají zejména homosexuálové, pro usnadnění análního styku. 

Zdravotní rizika

Některé studie ukázaly, že nitrity snižují funkčnostimunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je nebezpečné je kombinovat se stimulanty (pervitin, kokain, E, ale i Viagra atp.)! Jejich užívání představuje zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, pro trpící chudokrevností, rovněž pro těhotné a zejména pro lidi, kteří za sebou mají „mozkovou příhodu“. Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím. 

Další rizika

Delší užívání poškozuje nos a plíce!
Potřísnění pokožky způsobuje její podráždění a vyrážku!
Jsou jedovaté – pokud se „podaří“ je polknout, je nezbytné zavolat rychlou lékařskou pomoc! (tel. 155)
Jsou velmi hořlavé – nepřibližuj k nim cigarety, svíčky, atp.! 
Aby se předešlo vypaření, je potřeba je uchovávat uzavřené.

Amylnitrity  nebo „Poppers“ (lahvičky nebo kapsle s těkavým roztokem) patří mezi nové syntetické drogy, prodávají se na koncertech a v tanečních klubech (oficiálně jako osvěžovače vzduchu). Obsahují chemikálie, které mohou trvale poškodit tělo a mozek. Způsobují různé stavy jako euforii, sexuální touhu, malátnost, omámenost (podobně jako při vdechování rajského plynu), ale i nevolnost až zvracení, bolest hlavy, mdloby. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence (velmi nebezpečné v kombinaci se stimulancii). Při užití amylnitritu („Poppers“) dochází (kromě poškození mozku a jiných orgánů) k uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagina), proto se užívá pro usnadnění análního styku. Vzhledem k prakticky okamžité ztrátě soudnosti se doporučuje nasadit kondom ještě před užitím.

Pomoc online!
×

Powered by WhatsApp Chat

× S čím ti můžeme pomoct?