26/05/2018

Definice

  • Chemsex znamená užití drogy ke zvýšení kvality sexuálního prožitku.
  • nebo také (doslovným překladem drug sex party) znamená společné skupinové užití drog a sexu, často ve formě rizikových praktik.
  • Termín pochází původně z gay komunity, případně z její části HIV + gay komunity, ale postupně se rozšiřuje i mezi další vrstvy společnosti, protože sex a drogy jsou obecnými fenomény.

V užším pojetí jsou typickou drogou chemsexu amfetaminy (pervitin, crystal meth).

Dalšími ilegálními drogami bývá kokain, mephedron, ketamin, GHB, GBL.  Další často užívanou látkou je poppers (amylnitrit).

Požití alkoholu před sexem bývá spíše podvědomé než cílené. Podobně někteří lidé užívají i benzodiazepiny, jejichž účinek je podobný alkoholu a vzájemně se mohou potencovat. A konečně jako drogy mohou být užívané i jiné léky, jako třeba přípravky na podporu erekce, pokud je užívají muži bez sexuální dysfunkce. Kombinace těchto léků a poppers však může končit smrtí.

S chemsexem je spojován častější rizikový sex a větší riziko nákazy HIV a sexuálně přenosných chorob včetně nebezpečné infekční žloutenky typu C. Toto riziko souvisí s přímým účinkem drogy na psychiku, s intenzivním sexuálním prožitkem, větší variabilitou sexu, uvolněním zábran. Takže kromě drog je zejména při skupinovém sexu častější profylaktické užití antibiotik či preexpoziční profylaxe. Samozřejmě platí pravidlo, že čím více chemických substancí tělu dodáme, tím je větší riziko vedlejších účinků a jejich vzájemných interakcí.

 

Zdroj: MUDr. Ivo Procházka, CSc. pro hiv-prevence.cz

Pomoc online!
×

Powered by WhatsApp Chat

× S čím ti můžeme pomoct?